
Caesarsallad är något av det godaste jag vet! Fräscht, lätt och salt! Men aldrig är salladen så god som när man gör caesardressingen själv!
2 portioner, 142 kcal per portion
Caesardressing:
2 msk lättmajonnäs
2 dl naturell yoghurt 3%
2 st sardeller
1/2 dl riven parmesanost
2 tsk dijonsenap
1 pressad mindre vitlöksklyfta
Peppar & salt
Mixa ihop alla ovanstående ingredienser i en mixer, stavmixer eller finhacka och blanda. Vill du sedan fortsätta att göra en caesarsallad; rör runt dressingen tillsammans med romansallad och valfria grönsaker. Jag helstekte kycklingfilé i ugnen med kryddor efter smak (200 grader i 25 minuter) och toppade med lite knaperstekt bacon! Där kan man välja kycklingbacon för ett smalare alternativ, men jag tycker att vanlig bacon ger godast smak till. Sardellerna kan tas bort om man inte tycker om det, men tillsätt lite mer salt då för smakens skull!
Vegetariskt alternativ: Välj kapris istället för sardeller i caesardressingen, och stek quorn istället för kyckling och vegetariskt bacon. Njut!
Lämna ett svar